Новини

«Діалоги задля безпеки»: у Вінниці обговорили доступність укриттів для людей з інвалідністю

14.11.2022

У  HUB Місто змістів відбулися «Діалоги задля безпеки». На заході представниці громадських організацій, що входять до Мережі ОГС «Місто змістів», а також представники та представниці департаментів Вінницької міської ради та люди з інвалідністю шукали вирішення проблеми доступності укриттів та оповіщення населення. Участь у заході також взяла урядова уповноважена з прав осіб з інвалідністю Тетяна Баранцова.

Основна мета у діалозі представниць та представників влади з учасницями заходу полягала в тому, щоб означити потребу, проінформувати про можливості адаптувати сховища та удосконалити системи оповіщення для зручності усіх людей, які мешкають у Вінницькій міській територіальній громаді.

Організувати захід запропонувала голова правління ГО «ВІСЬ» Світлана Дубина, яка протягом багатьох років займається громадською діяльністю, зокрема й у сфері захисту прав людей. За її словами, незабаром до Вінниці мають приїхати люди з інших міст, аби переймати досвід, як у Вінниці надають послуги для людей з інвалідністю в умовах гуманітарної кризи, зокрема й щодо доступності укриттів для людей з інвалідністю.

  • Одна з організацій жінок, які постраждали від війни, нещодавно запросили мене, як тренерку у проєкті «ООН Жінки в Україні» по забезпеченню прав жінок з інвалідністю в Україні та реагуванні стосовно жінок з інвалідністю на гуманітарну кризу. Я їздила у 5 невеликих громад в різних областях. Багато розповідала про досвід Вінниці, наші громадські організації, реабілітаційні центри. Після цього до мене звернулися від проєкту «ООН жінки» та повідомили, що до Вінниці хочуть приїхати та перейняти досвід про те, як у нашому місті надають послуги для людей з інвалідністю в умовах гуманітарної кризи. Зокрема їх цікавить те, чи є у нас адаптоване укриття та як система оповіщення враховує потреби нечуючих. Але чи враховує наше місто ці потреби людей з інвалідністю? Тому ми організували цей захід, вирішили почати з діалогів, поговорити про це та подумати, що ми можемо зробити, якщо можемо, — розповіла голова правління ГО «ВІСЬ» Світлана Дубина.

Ідею заходу «Діалоги задля безпеки» підтримала голова координаційної ради Мережі ОГС «Місто змістів» Галина Сегеда. Вона зазначила, що питання безпеки та укриттів в умовах сьогодення є дуже важливим. Бомбосховища та укриття мають враховувати потреби всіх мешканок та мешканців громади, серед яких також є люди з інвалідністю різних нозологій, а також маломобільні люди (наприклад, мами чи батьки з дитячими візочками).

  • Насправді питання укриттів у Вінниці зараз дуже болюче, тому що в нашому місті дуже мало доступних укриттів й вони є не всюди. Згідно з нашими даними, у Вінниці понад 500 осіб з порушенням опорно-рухового апарату, яким ми надаємо послуги. Тому є питання, як цим людям ховатися, коли лунає сигнал повітряної тривоги. Де укриття для них? Звісно, всі укриття за місяць неможливо адаптувати, але, можливо, спланувати, щоб у кожному мікрорайоні було таке укриття і люди мали можливість сховатися, — прокоментувала голова правління ГО «Гармонія» Людмила Нецкіна.

Членкиня ГО «Гармонія» Марія Остапенко розповіла, що проживає у багатоквартирному будинку і їй складно спуститися в укриття, якщо вона одна вдома. Іноді спускатися доводиться довше, ніж триває повітряна тривога, тому вона переважно ховається вдома за двома стінами. Та навіть поряд з її будинком укриттів, адаптованих для людей з інвалідністю, немає.

Складна ситуація також у людей з проблемами слуху, оскільки не всі з них можуть отримати інформацію про небезпеку та повітряну тривогу. Про це розповіла голова товариства «УТОГ» Галина Дяченко, яка працює з нечуючими.

  • У нас створені спеціальні групи у фейсбуці та телеграмі й коли я або мої колеги чуємо тривогу, то повідомляємо цю інформацію в соцмережах. Але люди похилого віку не можуть користуватися сучасними гаджетами, або й взагалі їх не мають. Тому отримувати таку інформацію людині, які не чує, дуже складно, — пояснила пані Галина.

Також існує проблема для людей незрячих, коли тривогу чути, але де шукати укриття у незнайомому районі не зовсім зрозуміло. 

У результаті зустрічі вирішили розробити комплекс заходів для людей з інвалідністю. Зокрема для нечуючих запропонували зробити систему оповіщення, а для людей незрячих — провести тренінги для розуміння орієнтування на місцевості. Взяли до уваги можливість облаштування зупинок, які можуть захищати від уламків снарядів, а також у громадському транспорті запропонували робити оголошення, аби люди звертали увагу на людей з інвалідністю та запитували їх чи потрібно допомогти  у випадку повітряної тривоги та небезпеки.

Комфортна громада — безпечна громада! Тож посилюємо співпрацю між громадянським суспільством та органами місцевого самоврядування та сприяємо забезпеченню рівних можливостей.

Захід було підтримано проєктом UN Women Ukraine / ООН Жінки в Україні.

Фото Ольги Ізотової