Новини

“Camino Podolico”: у хабі презентували пішохідний культурний маршрут Поділлям

23.07.2021

У хабі "Місто змістів" презентували проєкт «Camino Podolico: Подільський шлях святого Якова», який реалізує Барська міська рада у партнерстві з Вінницькою міською радою, а також територіальними громадами Вінницької та Хмельницької областей в межах партнерської програми «Культура. Туризм. Регіони» Українського культурного фонду, Програми USAID «Конкурентоспроможна економіка України» (КЕУ) та Державного агентства розвитку туризму України.

13.jpg

Цей проєкт започатковує створення в Україні першого повноцінного українського пішохідного маршруту за моделлю Шляху святого Якова (Camino de Santiago), який поєднає Вінницю та Кам'янець-Подільський історичною дорогою через Бар. Camino Podolico проляже довжиною понад 250 кілометрів мальовничими та багатими на спадщину населеними пунктами Поділля: Вінниця - Селище - Гнівань - Демидівка - Браїлів - Жмеринка - Северинівка - Бар - Ялтушків - Віньківці - Зіньків - Маліївці - Дунаївці - Маків - Кам'янець-Подільський.

Під час пресконференції заступник вінницького міського голови Андрій Очеретний розповів, чому Вінниччина і Хмельниччина вирішили реалізовувати такий туристичний маршрут: «Ідея долучитися до міжнародної мережі Шляхів святого Якова була озвучена вперше на зустрічі вінницького міського голови Сергія Моргунова з мером нашого міста-побратима Паневежиса Ритісом Миколасом Рачкаускасом та депутаткою Сейму Литви і Європарламенту Лаймою Андрікієне. Тоді ми почули, як з 2016 року Литва запровадила цілих 5 пішохідних маршрутів в напрямку до Сантьяго і як це простимулювало розвиток культурно-пізнавального та паломницького туризму - і внутрішнього, і міжнародного».

Проєкт, поданий Барською міською радою в партнерстві з Вінницею і рядом інших громад, отримав високу оцінку експертів Українського культурного фонду та реалізується в межах партнерської програми «Культура. Туризм. Регіони» Українського культурного фонду, Програми USAID «Конкурентоспроможна економіка України» (КЕУ) та Державного агентства розвитку туризму України. Унікальність Подільського шляху святого Якова полягає в тому, що в Україні формат пішохідного культурно-пізнавального туризму ще не був системно впроваджений, і досвід Camino Podolico може стати цінним для різних регіонів України. Ініціатори мають намір продовжити в майбутньому шлях до кордону з Європейським Союзом, аби приєднатися до Європейської федерації Шляхів святого Якова - першого сертифікованого культурного маршруту Ради Європи.

«Культурно-туристичний маршрут Camino Podolico - проєкт, який не просто дозволить усім охочим пройти пішки або проїхати велосипедом 250 з лишком кілометрів, а й відпочити на фоні мальовничої природи й атмосферних сіл і містечок у садибах та економготелях, які створюють мешканці, - зазначив у своєму виступі барський міський голова Володимир Саволюк. - Відповідно такий туризм може бути вигідний не лише мандрівникам, а й місцевим, значно покращуючи економіку у громаді і спонукаючи туристів залишатися на ночівлю. Історичних пам'яток, цікавих туристичних об'єктів та музеїв також є багато протягом усього маршруту, це помічають наші мандрівники, які вже неодноразово казали, що навіть не очікували такої концентрації цікавинок на Поділлі: це і палаци, і прекрасні храми й монастирі, і залишки фортець з мальовничими панорамами. Саме тому нам важливо промотувати наш історичний регіон у рамках Подільського шляху святого Якова як великого культурного маршруту». 

Наразі проєкт лише запускається, але у тестовому режимі мандрівникам вже доступні онлайн довідник та трекінг. За цими матеріалами перші проходження здійснили люди, які мають досвід паломництва оригінальним Camino de Santiago та зацікавилися новим для України форматом. Мандрівники на особистому досвіді випробовують розроблений шлях та місця для ночівлі у громадах. Вони діляться своїми враженнями у соцмережах з хештегом #CaminoPodolico, часто розповідають про те, де провели свій нічліг, якими стежками проходили та з ким змогли познайомитися з місцевих.

Уже восени цього року в рамках проєкту представлять детальний путівник, мапу і сайт маршруту, які міститимуть усю необхідну та перевірену інформацію про інфраструктуру та місця Camino Podolico. Також будуть відзняті промоційні відеоролики про громади, що пролягають Подільським шляхом святого Якова, світлини та панорамні зображення найцікавіших пам'яток. Важливою складовою маршруту стане маркування дороги та наявність інформаційних вказівників і стендів, що полегшуватимуть навігацію для пілігримів.

11.jpg

З 24 липня Camino Podolico виходить на наступний рівень реалізації. Усі охочі пройти маршрут зможуть отримати і зареєструвати паспорти пілігрима у Вінниці (в Костелі Пресвятої Діви Марії Ангельської) чи Бару (в Барській публічній бібліотеці та Костелі святої Анни). Мандрівникам, що будуть йти шляхом, у відповідно зазначених місцях будуть ставити печатки у паспорт. У більшості випадків це будуть робити у храмах, культурних установах та місцях ночівлі. У містах Бар і Кам'янець-Подільський подорожуючим, що пройдуть маршрут пішки і назбирають у свій паспорт відповідну кількість печаток без переривання мандрівки, видаватимуть сертифікат про проходження маршруту. Для велосипедистів сертифікат видаватимуть лише у Кам'янці-Подільському за проходження всього маршруту без перерв. Також власники паспортів зможуть у день прибуття відвідати ряд міських музеїв Кам'янця-Подільського безкоштовно.

Усі матеріали для мандрівників, які проходитимуть тестування у 2021 році, розміщені для ознайомлення і використання за посиланням https://cutt.ly/3mDCnhJ.
Деталі проєкту висвітлюватимуться на сторінці проєкту у Facebook: https://www.facebook.com/camino.podolico.

За додатковою інформацією можна звертатися за електронною адресою caminopodolico@gmail.com