Новини

Про Ініціативи які варто впроваджувати: у Києві відбулася Міжнародна конференція «МІСТА ТА ЗМІНИ»: від проекту ПРОМІС

11.02.2021

10 лютого у Києві відбулася Міжнародна конференція МістаТаЗміни: досягнення та перспективи від проекту ПРОМІС до якої долучилися і вінничани. Даний проект впроваджується в Україні з 2015- го року Федерацією канадських муніципалітетів за фінансової підтримки Міністерства міжнародних справ Канади.

Міста - це не просто про управлінців, це в першу чергу про громадян для яких вони працюють. Так, Валентина Ткачук, директорка КП «Інститут розвитку міст» розповіла під час конференції про хаб «місто змістів» як хороший кейс співпраці влади та громади, коли міська рада створює комфортні умови для організацій в місті.


Про проект у Вінниці:

За період реалізації Проекту міжнародної технічної допомоги «Партнерство для розвитку міст» (Проект ПРОМІС), Вінниця отримала якісне підсилення багатьох процесів: експертний супровід під час розробки міських стратегій, програм, а також фінансову підтримку у напрацюванні документів для залучення мешканців і мешканок міста до процесу прийняття рішень. 

«...Наша співпраця стосувалось кількох сфер: економіка та інвестиції, муніципальний сектор, взаємодія з інституціями громадянського суспільства. Серед спільних успішних проектів – затвердження Маркетингової стратегії та нового бренду міста, Програми розвитку малого та середнього підприємництва, створення хабу "Місто змістів". Ми одними з перших в країні впровадили механізм муніципальних компенсацій за кредитами для стимулювання бізнесу. А також прийняли програму розвитку соціального підприємництва - єдину на той час у державі. 

Приємно, що Вінницю розглядають як центр новацій та ідей. І сьогодні під час конференції відзначили результати громади у напрямку розбудови індустріальних парків та креативних індустрій. Зауважу, що чимало інноваційних інструментів ми розробили у рамках співпраці з ПРОМІС. І тепер цей досвід може бути корисним і для інших громад...» - наголосив Сергій Моргунов, вінницький міський голова під час конференції.

Про допомогу для хабу від проекту “ПРОМІС”:

Так, в 2018 році розпочав свою роботу міський простір - хаб «Місто змістів», створенню якого послугував пріоритет “Формування сильної місцевої громади”, що був визначений одним з п’яти найважливіших напрямків Стратегії розвитку “Вінниця-2020”. Цей стратегічний пріоритет передбачав налагодження системного діалогу та взаємодії між громадянськими організаціями міста та Вінницькою міською радою через розширення участі інституцій громадянського  суспільства у житті міста, стимулюванні їх розвитку та посиленні міської ідентичності.

Ще в той час, поки тривали ремонтно-реставраційні роботи у майбутньому просторі(Хабі), який на сьогоднішній день користується попитом серед вінничан і вінничанок, було подано грантову заявку до Фонду підтримки ініціатив з демократичного врядування та розвитку проекту ПРОМІС та отримано підтримку на загальну суму понад 400 тис. грн. В рамках даного проекту було напрацьовано стратегію розвитку хабу, брендбук, комунікаційну стратегію, розроблено сайт, відзнято два відеоролики та напрацьовано Меморандум про Партнерство між Вінницькою міською радою та громадською спілкою «Мережа ОГС «Місто змістів»(яка утворилась на базі хабу).  Ці «інтелектуальні продукти» були створені завдяки спільній роботі громадських організацій Вінниці та КП «Інститут розвитку міст», який був виконавцем цього проекту та власне грантоотримувачем. Саме завдяки підтримці від канадців вдалось залучити фахових всеукраїнських експертів, які допомогли розробити документи, проводили консультації та організовували стратегічні сесії, завдяки яким вдалося стабілізувати та підняти на новий рівень роботу хабу.

"Хаб "Місто змістів" став унікальним центром співпраці влади та громадськості. В наших стінах приймаються спільні рішення та розробляються важливі для розвитку міста документи. Вибудувати діючий інструмент такої взаємодії ми змогли, зокрема, за підримки Проекту ПРОМІС..." - розповіла Валентина Ткачук.

Що маємо у результаті:

За 3 роки роботи у хабі “Місто змістів” відбулось  понад 1000 заходів, організаторами яких стали переважно вінницькі громадські організації, активісти і органи виконавчої влади. Також простір користується популярністю серед Всеукраїнських інституцій громадянського суспільства та міжнародних донорів.

Створення хабу стало передумовою для напрацювання юридичного документу – Меморандуму про партнерство між Вінницькою міською радою та громадською спілкою «Мережа організацій громадянського суспільства «Місто змістів», який був підписаний 2 липня 2020 року. Меморандумом передбачено створення Ради Партнерства за участі міського голови, заступників та керівників департаментів з однієї сторони та представників координаційної ради Спілки - з іншої. На засіданнях Ради Партнерства передбачається обговорення важливих тем для розвитку міста, двостороннє підсилення у різних тематичних аспектах задля розвитку усієї громади, зважаючи на приєднання нових територій в рамках децентралізації.

Саме тому, вже наступного дня після конференції, 11 лютого у хабі «Місто змістів» відбудеться перше засідання Ради Партнерства, на якому, в т.ч. буде обговорюватись питання розробки стратегічного документу, який допоможе об’єднати зусилля громади і влади задля подальшого розвитку співпраці між органами влади та громадянським суспільством Вінниці.

Варто зазначити, що проект ПРОМІС підтримав у 2020-му році проведення дослідження взаємодії організацій громадянського суспільства та органів влади у Вінниці, в рамках якого були проведені глибинні інтерв’ю з представниками влади і громадських організацій, фокус-групові дослідження та опитування онлайн. Результати дослідження показують досить хороші результати двосторонньої співпраці, а також демонструють подальший вектор розвитку ефективного партнерства.

Також, учасники конференції, обговорювали напрями зміцнення муніципального сектору в Україні, підвищення спроможності громад щодо впровадження ефективного демократичного врядування та усталення принципів гендерної рівності. 

Проект «ПРОМІС» спрямований на зміцнення муніципального сектору в Україні, впровадження ефективного демократичного управління та прискорення економічного розвитку шляхом підвищення спроможності українських міст у сфері демократизації врядування та місцевого економічного розвитку; створення сприятливого середовища для розвитку малого та середнього бізнесу; підтримку процесу децентралізації та інтегрованого планування розвитку на місцевому, регіональному та національному рівнях.